Market Math for Beginners Book, Grades 1-3

Vendor
REMEDIA PUBLICATIONS
Regular price
$9.99
Sale price
$9.99
Regular price
Sold out
Unit price
per 

Reinforce your basic math program with our Real-Life Math Book! This fun and effective book teaches simple addition, subtraction, and multiplication through the use of real-life situations. Students will have a great time as they refer to the colorful price list to figure costs when spending money at a market store. From pizza to pancakes and sunglasses to soap, the easy-to-read price list generates hundreds of simple rebus and word problems sure to improve any student's math skills.