Drive-Thru Menu Math: Multiply & Divide Money

Vendor
REMEDIA PUBLICATIONS
Regular price
$11.99
Sale price
$11.99
Regular price
Sold out
Unit price
per 

An Appetizing Approach to Learning Math Skills!
From burgers to burritos, nearly everything you might order from a fast food restaurant can be found on the colorful menus included in this hands-on, practical math series. Students solve computation and real-life word problems by referring to the highly visual drive-thru menus. Figuring food costs, computing taxes, and making change are just a few of the skills covered in this hands-on series. Math objectives are clearly stated on each page making it easy to focus on the skills your students need most. Book includes 4 unique menus and require more reading and target on-grade-level math skills. 64 pages.